Pokalbiai „prie kavos puodelio” su...
Ar jums reikalingas lazeris? Dažniausia su žodžiu „lazeris“ asociacija siejasi su A. Tolstojaus romano „Inžinieriaus Garino hiperboloidas“ herojum inžinieriumi Garinu. O kaip teisingai pasirinkti lazerį? sužinoti...
 

KAIP TEISINGAI PASIRINKTI  LAZERĮ

Keletas metų atgal Lietuvoje nusirito pjaustymo ploterių pardavimų bumas. Ne tik reklaminių agentūrų savininkai, bet ir dideli prekybos centrai, gamybos ir statybinės organizacijos, įrangos gamintojai stengėsi juos įsigyti. Jiems buvo aišku, kad savo įrangos turėjimas suteikia jiems galimybę žymiai sutaupyti ir lanksčiai reaguoti į savo ir gamybos poreikius. Panašu, kad dabar ateina panašus laikotarpis lazeriniams graviravimo aparatams (toliau vadinsime LGA). Žinant, kad pigiausio LGA kaina vis tik ryškiai viršija brangiausio pjaunančio ploterio kainą, iškyla aštrus klausimas – O KAIP TEISINGAI PASIRINKTI LAZERĮ ??

1 ŽINGSNIS: ar jums reikalingas lazeris? Dažniausia su žodžiu „lazeris“ asociacija siejasi su A. Tolstojaus romano „Inžinieriaus Garino hiperboloidas“ herojum inžinieriumi Garinu. Tie, kas skaitė šį romaną, prisimena kaip pagrindinis herojus lazeriu pjaustė laivus ir lėktuvus. Gal būt iš čia ir kyla daugelio žmonių noras įsigyti universalią mašiną plastiko ir gumos graviravimui, plieno, stiklo, PVC ir medžio pjaustymui, granito ir marmuro graviravimui. Žinoma, yra ir tokios įrangos gamintojai, bet, kaip taisyklė, tokiuose LGA įrengiami galingi (1500-3000vatų) lazeriai ir kurių kaina  (nuo 150 000 eurų) padaro jų eksploatavimą nuostolingu arba ilgai atsiperkančiu mūsų svarstomiems potencialiems  klientams. Mūsų įmonės siūlomi LGA spinduliuotės šaltiniu yra naudojami dujiniai CO2 lazeriai mažo (nuo 12 iki 120 vatų) galingumo. Jie NEGALI pjaustyti metalo ir graviruoti metalų nepadengtų danga. Jais taip pat galima pjaustyti stiklą ir medį storesnį nei 10mm. PVC pjaustymas galimas, bet mes primigtinai to prašome nedaryti, kadangi pjaustymo metu išsiskiria kancerogeniniai chloro garai, pavojingi operatoriaus sveikatai ir iššaukiantys greitą metalų koroziją.

Tokia Jūsų norams prieinama alternatyva gali tapti mechaninės frezavimo staklės. Pasaulyje gaminama pakankama tokios įrangos modelių įvairovė su įvairių darbo stalų dydžiais – nuo 20x30cm.iki 2,5x6 metrų. Kaip taisyklė, prie tokių staklių pridedamas platus pasirinkimas opcijų  - tokių kaip automatinis instrumentų pakeitimas, didelio greičio „špendeliai“, vakuuminiai stalai, plazminiai ir lazeriniai pjaustikliai ir kita. Graviravimo galvučių panaudojimas leidžia pasiekti palyginus aukštą graviravimo tikslumą, tačiau ribojančiais faktoriais išlieka minimalus pjaunančio instrumento storis (arba minimalus frezo diametras) ir susidaranti dviejų judančių frezo dalių kombinuotoji paklaida. Tokios įrangos pliusais yra didelis medžiagos apdorojimo plotas, galimybė pjaustyti plonus metalo lapus ir PVC, galimybė graviruoti metalus, tame tarpe ir trijų išmatavimų.

Mūsų patirtis rodo, kad net esant suderintai užsakymų priėmimo sistemai, mechaninio frezo atsipirkimo laikas sudaro ne mažiau 2 metų. Tuo tarpu LGA įsigijusiems  mūsų klientams jis atsipirko ne daugiau kaip per metus. Taip kad yra tikslas pagalvoti apie lazerio pasirinkimą.

GALIMYBĖS

LGA pagrindinis skirtumas nuo mechaninio graverio yra tai, kad graviravimo tikslumas visu laipsniu, o kartais ir keliais, yra tikslesnis už mechaninį graviravimą. Tai susiję su bekontakčiu medžiagos apdorojimu, su tuo, jog lazerinio spindulio diametras yra nesulyginamas su graverio ar frezo pjaunančios briaunos diametru, o taip pat su mažesne judančių pjaustymo aparatų kaupiamąja paklaida. Praktiškai visi rinkoje pristatyti gamintojai deklaruoja savo aparatų galimybes diapazone nuo 100 iki 1200 taškų į diuimą. Tai yra šis rodiklis nelabai įtakoja sprendimo priėmimą. Bet reikia atkreipti dėmesį,  kad 90% darbų atliekama su 500 taškų talpa į diuimą, o 1000 ir daugiau taškų talpa naudojamos tik gaminant herbinius antspaudus arba griežtos apskaitos gaminius.

DARBO STALO IŠMATAVIMAI IR LAZERIO ŠALTINIO GALINGUMAS 

Šie duomenys dažniausiai yra pagrindiniai renkantis lazerio modelį.

LAZERIO ŠALTINIO GALINGUMAS. Daugelis vedančiųjų aparatų gamintojų siūlo platų lazerio šaltinio pasirinkimo diapazoną nuo 12 iki 120 vatų. Šie du kraštutiniai parodymai sietini su ekonominiu efektyvumu. 12 vatų sudaro galimybę apdoroti ribotą medžiagų spektrą nedideliu greičiu, o 120 vatų galingumo lazeriai yra per dideli reklamos agentūros reikmėms, bet absoliučiai per maži gamybos reikmėms, pavyzdžiui, metalo pjaustymui. Nurodytame diapazone apie 75% pardavimų sudaro aparatai su 25 ar 30 vatų galingumo lazeriu, 20% - lazerio galingumas 60 vatų ir 5% sudaro visų kitokių galingumų lazerių pardavimai.  

Jeigu 12 vatų lazeris turi apribojimą graviruojant (pavyzdžiui, negalima graviruoti metalo su purškikliu Permark, kadangi pagal technologiją reikalingas apie 17 vatų galingumas), tai aparatas su 25 vatų galingumu idealiai tinka standartiniams graviravimo darbams ir duoda teigiamus rezultatus pjaustant (10mm. akrilą arba 4-5mm. medį vienu praėjimu). Tolimesnis galingumo didinimas graviruojant neduoda jokių teigiamų rezultatų (nei laikinų, nei kokybinių), bet suteikia apčiuopiamų rezultatų pjaustant.

IŠVADA – jei didžioji Jūsų darbų dalis bus susijusi su graviravimu, tai pasirinkite 30-40 vatų galingumo lazerį. Jeigu vis tik Jūs įsigysite aparatą didžiąja dalimi pjaustymui – orientuokitės į 60 vatų galingumo lazerius.

DARBO STALO IŠMATAVIMAI

Kaip taisyklė, pas visus vedančiuosius lazerinių graviravimo aparatų gamintojus yra trijų skirtingų išmatavimo tipų stalai. Pats minimaliausias išmatavimas yra A4 (maždaug 200x300 mm.). Dažniausiai, tai specializuotos mašinos antspaudų arba lipdukų gamybai iš 3M arba LaserUltraThins medžiagų. Šios medžiagos teikiamos A4 formato lapais arba 300  mm. pločio lapais ir idealiai telpa ant stalo. Ant mažo stalo negalima įrengti cilindrinių objektų graviravimo sistemų, vektorinio stalo pilnam medžiagų supjaustimui, negalima apdoroti medžiagos didesnės nei pats stalas.

Populiariausi yra apie 460x610 mm. išmatavimų stalai. Mašinoms su tokiais stalais nėra jokių apribojimų, t. y. galima įrengti vektorinį stalą ir supjaustyti medžiagas, galimas cilindrinių gaminių graviravimas (buteliai, stiklinės, bokalai), priekinė ir galinė panelės atsidaro ir galima apdoroti medžiagas, kurių išmatavimai viršija stalo išmatavimus. Svarbiu momentu tokiose mašinose yra ir padidintas žingsnis ašimi Z, kas sudaro galimybę graviruoti tūrinius objektus –  įvairias dėžutes, baldų detales ir t.t.

Trečio tipo išmatavimai skirti medžiagų pjaustymui ir jiems charakteringa didelė stalo disproporcija.  Pavyzdžiui, esant 840 arba 1200  mm. pločio stalui, jo ilgis gali siekti nuo 400 iki maksimaliai 800  mm. Paprastai tokie aparatai komplektuojami su adatinio tipo vektoriniu stalu, kuris sudaro galimybę didesniam pjovimo tikslumui. Juose yra numatytas priekinių ir galinių durelių nebuvimas, kas kompensuoja didesnę degimo produktų ištrauką iš pjovimo zonos.

LAZERINIO ŠALTINIO GAMINTOJAS

Šiandienai pasaulyje egzistuoja ribotas kiekis lazerio šaltinių gamintojų. Tai kompanijos Synrad, Rofin Sinar, Deos, Electrox, ULS. Visų šių gamintojų gaminių kokybė yra labai aukšta dėl gamybos procesų specifikos – lazerio vamzdis pagaminamas ir po to gamykloje testuojamas. Testas sudarytas taip, kad po jo vamzdis pripažįstamas netinkamu ir perdirbamas arba garantuotai dirba mažiausiai 10 000 valandų. Nėra prasmės aptarinėti kiekvieno vamzdžio spindulio pluošto diametro ar, pavyzdžiui, pluošto elipsiškumo, kadangi 25 mkm. lazerinio pluošto dydžio tokio tipo tyrinėjimai gali dominti tik mokslininkus, bet ne įrangos pirkėjus. Pasirenkant lazerio šaltinį, yra prasmė atkreipti dėmesį tik į tai, kokią garantiją Jums suteikia pardavėjas ir kaip ji yra vykdoma.

PAPILDOMA ĮRANGA

Kaip papildoma įranga lazerio įrenginiuose yra naudojama:

1) Auto fokusavimas – automatinis lazerinio spindulio ant daikto fokusavimo nustatymas.
2) Pilotinis lazeris – raudonas spindulys, neturintis lazerinės spinduliuotės ir naudojamas tikslesniam daiktų pozicionavimui.
3) Oro padavimo jungtis – dirbant į lazerio poveikio su medžiaga zoną turi būti paduodamas oro srautas. Ši srovė užgesina galimą ugnį ir nupučia dulkes ir atliekas iš degimo ir pjovimo zonų. Pilnai sistema susideda iš kompresoriaus, oro pūtimo kanalų ir oro srauto krypties reguliavimo konuso.
4) Vektorinis stalas – specialaus tipo stalas, skirtas lazerio fokusavimui į pjovimo paviršių, užtikrinantis tikslesnę ir švaresnę pjūvio kokybę.
5) Cilindrinių gaminių graviravimo įranga – specialūs įrenginiai skirti įstatyti į sukimosi kūną ir pakeičiantys skersinį svirtelės judesį į sukamąjį  graviruojamo daikto judesį.
6) Ištraukimo ir valymo sistema – kadangi dirbant lazeriu susidaro kažkoks tai kiekis degimo atliekų (dulkės, dūmai, kvapai), tai reikalingi įrenginiai oro ištraukimui iš aparato, jo valymui ir pašalinimui iš darbo patalpos. Kaip taisyklė, tai yra ventiliatorius su visa sistema filtrų ir oro ištraukėjų. Daugelis gamintojų siūlo apgalvotas ištraukos sistemas, tačiau pigiau, greičiau ir ekonomiškiau eksploatacijos procese yra tokio tipo sistemos projektavimą ir pagaminimą užsisakyti pas vietinius ventiliacijos sistemų gamintojus

GARANTINIS APTARNAVIMAS

Mūsų nuomone, perkant lazerio aparatą, labai svarbu atkreipti dėmesį į tai, kaip ir kas, ir kokiomis sąlygomis bus vykdomas lazerio pastatymas, specialistų apmokymas, garantinis ir po garantinis remontas, teikiamos darbo su lazeriu ir medžiagomis konsultacijos. Lazerinės technologijos turi savo ypatybių ir skiriasi, pavyzdžiui, nuo aplikacijų pjaustymo iš vinilo technologijos.

PAGRINDINĖS YPATYBĖS:

1) Papildomų investicijų būtinybė siūlant naujas paslaugas rinkoje ir savo nuosavo  (nors minimalaus) medžiagų sandėlio suformavimas.
2) Naudojamų medžiagų įvairovė ir atitinkamai, jų apdorojimo režimų įvairovė.
3) Užsakymų priėmimo sistemos sudarymas su privalomu priimamų apdorojimui medžiagų testavimu.
4) Greitas įrangos atsipirkimas (nuo 3 mėnesių, kartais ir vienu užsakymu)
5) Didžioji dalis darbų vykdomi skubiu užsakymu ir dideliu tiražu.
6) Didelis užsakymų srautas ir technologinis proceso ribotumas dažnai verčia organizuoti darbą 2-3 pamainomis.

Ryšium su tuo, gyvybiškai svarbiu klausimu tampa operatyvus trūkumų šalinimas ir tikslios konsultacijos pradinio etapo metu. Investavę 60 000 litų į įrenginius, Jūs neturite 3-4 dienų galimybės laukti sugedus įrenginiams. Visi technologinės pusės klausimai turi spręstis neatidėliotinomis konsultacijomis, pasinaudojant visomis  įmanomomis ryšio priemonėmis. Specialistų kvalifikacija turi būti aukštesnė nei pakankama sprendžiant iškilusias problemas.

Dujines irangos montavimas Kaune - greit, pigiai, kokybiškai. Seniai praėjo tie laikai kai automobiliais su dujine įranga važinėti buvo gėda. Dabar tai - taupumo ženklas. Dujos montuojamos ir į visiškai naujus automobilius. Su dujų įranga važiuosite pigiai ekologiškai. O su dabartine įranga nejausite ir diskomforto - tikrai nesijaus jokio kvapo, nebus šaudymo ir nesumažės automobilio galia.